მდინარე ფიჩორის კალაპოტის გაწმენდითი სამუშაოები
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში მდინარე ფიჩორას კალაპოტის გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინარეობს. სამუშაოები ზედმეტი დანალექი გრუნტისგან და ხე-ბუჩქნარისგან მდინარის კალაპოტისა და ფერდების წმენდას ითვალისწინებს. ჭარბი წყლის მოცილების მიზნით ჩატარებული სამუშაოები უკვე დასრულების ეტაპზეა. ფიჩორაზე ჩატარებული სამუშაოების შედეგად ჭარბი წყალი 2 900 ჰა მიწის ფართობს მოსცილდა. აღნიშნულ ტერიტორიას ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ათამდე სოფელი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებით გამოიყენებს.
სამუშაოებს საქართველოს მელიორაციის გენერალური დირექტორი  გაეცნო. არჩილ ბუკიასთან ერთად ადგილზე მისი მოადგილე, თენგიზ ლაკირბაია და მელიორაციის რეგიონალური სამსახურის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.
ბოლო 6 წლის მანძილზე გურიის რეგიონში სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 9 პროექტი განხორციელდა. სამუშაოების შედეგად დამშრალი მიწის ფართობმა 1 695 ჰექტარი შეადგინა, ჭარბი წყლის მოცილება კი 3 520 ჰექტარზე განხორციელდა. ამჟამად რეგიონში 4 სარეაბილიტაციო პროექტი მიმდინარეობს, რაც რეგიონისთვის დამატებით კიდევ 1400 ჰექტარ დრენირებულ მიწის ფართობს უზრუნველყოფს.
მდინარე ფიჩორას კალაპოტი ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჯაპანადან იწყება და ჩაედინება პალიასტომის ტბაში. მისი სიგრძე 46 კმ-ა. დამშრობი სისტემების გამართული ფუნქციონირება დიდწილად მდინარის მდგომარეობაზეა დამოკიდებული. ფიჩორა ზედაპირული წყლების ძირითად წყალმიმღებს წარმოადგენს. მდინარე ასევე მის მარჯვენა მხარეს განლაგებული დამშრობი სიტემის 6 სატუმბი სადგურის წყალმიმღებია.

Cleaning works of the Pichori Riverbed
Works on the Pichori Riverbed, envisaging cleaning of the riverbed and berms from surplus sediment, trees and bushes are underway in Lanchkhuti municipality. Works for removal of excess water are under completion. As a result of the works undertaken, surplus water was removed on 2 900 ha of land area. Up to ten villages of Lanchkhuti municipality shall use the aforementioned territory for agricultural purpose.
Archil Bukia-General Director of “Georgian Amelioration” ltd, Tengiz Lakirbaia -Deputy General Director and representatives of GA regional offices inspected the ongoing works.
For the last 6 years, total of 9 projects of amelioration infrastructure have been implemented in Guria region, resulted in drained area -1695 ha; removal of surplus water on 3 520 ha. Nowadays, 4 rehabilitation projects are in progress in the region that shall ensure 1 400 ha additional drained land area.
The Pichora Riverbed starts from the Japana village of Lanchkhuti municipality and flows into Paliastomi Lake. Its total length amounts to 46 km. Proper operation of drainage schemes mainly depends on the river condition. Pichora River represents major inlet for surface waters, as well as for 6 pumping stations of the drainage scheme, located on its right embankment.