დამშრობი სისტემის რეაბილიტაცია სამეგრელოში
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ხობის მუნიციპალიტეტში, სოფელი პირველი მაისის დამშრობი სისტემის რეაბილიტაციას   ახორციელებს.
პროექტის ფარგლებში რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 13 კილომეტრიან სადრენაჟე არხს. ნატანი მასისგან გაიწმინდა კოლექტორი და შემკრები არხები, მოეწყობა მილხიდები.
სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულების შემდეგ, სოფელი პირველი მაისის 223 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ფართობზე აღდგება სადრენაჟე მომსახურება.
მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა, არჩილ ბუკიამ,  ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად  დაათვალიერა.
პროექტი, რომლის ღირებულება 100 000 ლარს შეადგენს, მიმდინარე წელს  დასრულდება.
2012 წლიდან დღემდე სამეგრელო-ზემო სვანეთის   რეგიონში განხორციელდა სამელიორაციო ინფრასტრქუტურის   26 სარეაბილიტაციო პროექტი. გაიწმინდა და მოწესრიგდა 500 კილომეტრამე სადრენაჟე არხი. შედეგად, რეგიონში დრენირებული სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი 19 000 ჰა-მდე გაიზარდა.

Rehabilitation of drainage scheme in Samegrelo
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Agriculture is rehabilitating drainage scheme of the village Pirveli Maisi, in khobi municipality.
Within the project 13 km long drainage canal will be rehabilitated; water collecting canals will be cleaned from sediment; culverts will be arranged.
After the completion of rehabilitation works, drainage service will be restored on 223 ha of agricultural land area of the village Pirveli Maisi;
Archil Bukia-General Director of “Georgian Amelioration” ltd has inspected the ongoing rehabilitation works together with the representatives of the local authority.
The project with total amount of GEL 100 000 will be completed the current year.
Since 2012 up to date, total of 26 rehabilitation projects of amelioration infrastructure have been implemented in Samegrelo-Zemo Svaneti region. Up to 500 km drainage canal has been cleaned and arranged. Consequently, drained agricultural land area has increased up to 19 000 ha.