ხონი-სამტრედიის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობის რეაბილიტაცია
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ იმერეთში, ხონი-სამტრედიის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობის რეაბილიტაციას ახორციელებს.
პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს სხვადასხვა სამუშაოები; ნაგებობის მდგრადობის შესანარჩუნებლად ეწყობა ხიმინჯები, რომლის გარშემო კეთდება მონოლითური რკინა-ბეტონის სარტყელი; მთლიანად იცვლება და მონტაჟდება ახალი ელექტროსისტემა, ელექტროგადამცემი ხაზი, კაშხლის ფარები, ელექტროძრავები, მართვის კარადები, ტრანსფორმატორი და სხვა ძველი მოწყობილობები იცვლება ახლით; ასევე, სტიქიური მოვლენებისგან გამოწვეული საფრთხეების თავიდან აცილების მიზნით, მონტაჟდება შესაბამისი სიმძლავრის გენერატორი; წყლის კალაპოტის ფორმირებისთვის ობიექტზე მიმდინარეობს წყალარინების სამუშაოები.
ხონი-სამტრედიის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობის გამართვით, წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება ხონის 8 000, სამტრედიის 6 000 და მარტვილის მუნიციპალიტეტის 300 ჰექტარზე, რაც საერთო ჯამში 14 300 ჰა სასოფლო-სამეურნეო სავარგულია. წყალუზრუნველყოფის გაუმჯობესება 21 სოფელს მოიცავს.

Rehabilitation of headworks of Khoni-Samtredia irrigation scheme
Within the project different works are carried out, namely: installation of support piles to ensure sustainability of the structure. To this end cast in situ reinforced-concrete belts are installed; full replacement and installation of new electric power system, electric conduction lines, gates of the dam, electric power engines, management boxes, transformers and other old devices. For avoiding natural disaster-caused threats, relevant capacity generators are installed. Various waste-water removal arrangements are in progress for formation of the riverbed.
By rehabilitation of headworks of Khoni-Samtredia irrigation scheme, water supply will be improved on 8000 ha of Khoni, 6000 ha of Samtredia and 300 ha of Martvili municipalities, that totally compose 14 300 ha of agricultural land area. Improvement of water supply covers 21 villages.