დმანისის მუნიციპალიტეტის სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
დმანისის მუნიციპალიტეტში არსებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის, საირიგაციო არხების აღდგენისა და განვითარების შესახებ იმსჯელეს შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა და მუნიციპალიტეტის მერმა კობა მურადაშვილმა მერიაში გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე. შეხვედრის შემდეგ, მხარეები პანტიანის, ხორხორისა და მთისძირის წყალსაცავებზე იმყოფებოდნენ და არსებულ ვითარებას ადგილზე გაეცნენ.
როგორც „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა განაცხადა, ხორხორისა და მთისძირის წყალსაცავების რეაბილიტაცია ათეული წელია არ ჩატარებულა. მას შემდეგ, რაც მთლიანი მუნიციპალიტეტის ირიგაციის პროგრამა შემუშავდება და წყალსაცავები სრული დატვირთვით იმუშავებს, ჯამში 2000 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი იქნება უზრუნველყოფილი სარწყავი წყლით. წყალუზრუნველყოფა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მოსავლიანობის ზრდისა და მიწის რესურსების ზედმიწევნით ათვისებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. მუნიციპალიტეტში სამელიორაციო სისტემების სრული რეაბილიტაციის შედეგად, ადგილობრივ ფერმერებს უფრო მეტი ხელშეწყობა ექნებათ მეურნეობების შექმნასა და განვითარებაში.

A working meeting, regarding the rehabilitation of the amelioration infrastructure, was held in Dmanisi Municipality
At a working meeting held at the City Hall, The General Director of “Georgian Amelioration” LTD Gigla Tamazashvili, and The Mayor of the Municipality Koba Muradashvili, discussed the issue of the rehabilitation of the existing amelioration infrastructure, restoration and development of irrigation canals in Dmanisi Municipality. After the meeting, the parties visited the Pantiani, Khorkhori, and Mtisdziri reservoirs and got acquainted with the current situation on the place.
As the General Director of “Georgian Amelioration” Gigla Tamazashvili said, the rehabilitation of the Khorkhori and Mtisdziri reservoirs has not been carried out for a decade. When the irrigation program of the municipality is developed and the reservoirs operate with full capacity, totally 2000 hectares of agricultural land area will be provided with irrigation water. Water supply is important for increasing agricultural production yield and optimizing land resources. As a result of the complete rehabilitation of amelioration systems in the municipality, local farmers will have more support in creating and developing their farms.