სენაკის მუნიციპალიტეტში სადრენაჟე არხების გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ სენაკის მუნიციპალიტეტში ჭალადიდის დამშრობ მასივზე სამუშაოებს ახორციელებს. სოფელ თეკლათში, ხე-ბუჩქნარისა და ნატანი მასისგან იწმინდება 2500 მეტრი სიგრძის კოლექტორული არხი, რომელიც ჯამში 335 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო და მიმდებარედ არსებულ საკარმიდამო ნაკვეთებს ემსახურება.
ჩატარებული სამუშაოები არხში წყლის შეუფერხებლად გადინებას შეუწყობს ხელს, რაც სადრენაჟე მომსახურების გაუმჯობესებას უზრუნველყოფს.
დამშრობ მასივზე მიმდინარე სამუშაოები „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა დაათვალიერა.
მოწესრიგებული სამელიორაციო არხები სასოფლო-სამეურნეო კულტურების წარმოების ზრდის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი ფაქტორია.
2012-2024 წლებში, სამეგრელოში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, საერთო ჯამში, 12 400 ჰექტარი მიწის ფართობია დრენირებული, ჭარბი წყლის მოცილების სამუშაოები კი, 10 170 ჰექტარ მიწის ფართობზე განხორციელდა.

cleaning works of the drainage canals are underway in Senaki Municipality
"Georgian Amelioration" LTD of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is carrying out works on the Chaladidi drainage massif in Senaki Municipality. In the village Teklati, a collector canal with a length of 2500 meters, which totally serves 335 hectares of agricultural and adjacent household land plots, is being cleaned from trees and alluvion.
The carried out works will facilitate the regular water flow in the canal, which will ensure the improvement of drainage services. The General Director of “Georgian Amelioration” LTD, Gigla Tamazashvili, inspected the ongoing works on the drainage massif. Well-regulated amelioration canals are one of the important aspects facilitating the growth of agricultural crop production.
As a result of amelioration infrastructural projects, implemented in Samegrelo region in 2012-2024, totally 12 400 hectares of land area are drained, and works of excess water disposal were carried out on 10 170 hectares of land area.