იმერეთში ყუმური-შუახის სადრენაჟე სისტემაზე სამუშაოები მიმდინარეობს
შპს „საქართველოს მელიორაცია“ იმერეთში, ყუმური-შუახის დამშრობ მასივზე სამუშაოებს ატარებს. სოფლებში-მთისძირსა და გომში, ჯამში, 10 კმ სიგრძის სადრენაჟე ქსელი იწმინდება.
ჩატარებული სამუშაოები არხებსა და კოლექტორებში წყლის შეუფერხებლად გადინებას უზრუნველყოფს. შედეგად, დაახლოებით 250 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო სავარგულებისა და მიმდებარედ არსებული საკარმიდამო ნაკვეთების დატბორვის საფრთხე აღარ იარსებებს აღსანიშნავია, რომ სადრენაჟე სისტემაზე ასეთი მასშტაბური სამუშაოები ათეულობით წელია არ ჩატარებულა.
სამტრედიის მუნიციპალიტეტში მიმდინარე სამუშაოები „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა ადგილზე დაათვალიერა და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
როგორც გიგლა თამაზაშვილმა აღნიშნა, კომპანია ქვეყნის მასშტაბით არაერთ პროექტს ახორციელებს. ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, ყოველწლიურად იზრდება წყალუზრუნველყოფილი და დრენირებული ფართობების რაოდენობა, რაც თავის მხრივ, შესაძლებელს ხდის სასოფლო-სამეურნეო წარმოებისთვის გამოყენებული იქნას სულ უფრო მეტი სავარგული და შეიქმნას მეტი დოვლათი.

Works are underway on the Kumuri-Shuakhi drainage system in Imereti region
"Georgian Amelioration" LTD is carrying out works on the Kumuri-Shuakhi drainage massif in Imereti region. In the villages Mtisdziri and Gomi, totally 10 km of drainage network is being cleaned.
The carried out works will ensures the regular water flow in canals and collectors. As a result, approximately 250 hectares of agricultural land plots and adjacent household land plots will no longer have a flooding risk.
It should be noted that such large-scale works on the drainage system have not been carried out for decades.
Gigla Tamazashvili, the General Director of “Georgian Amelioration” LTD, inspected the ongoing works in Samtredia Municipality and met the local population.
As Gigla Tamazashvili mentioned, the company is implementing a number of projects across the country. As a result of the works carried out, the number of water-supplied and drained areas is increasing annually, which, in turn, makes it possible to use more and more land plots for agricultural production and create more cropping.