ხობის მუნიციპალიტეტში 7 კილომეტრი სიგრძის სადრენაჟე არხებზე გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების ფარგლებში, ხობის მუნიციპალიტეტში გაწმენდით სამუშაოებს ატარებს. სოფლებში - პატარა ფოთსა და ჭალადიდში, ხე-ბუჩქნარისა და ნატანი მასისგან ჭალადიდის დამშრობი მასივის 7 კილომეტრი სიგრძის მაგისტრალური არხი იწმინდება.
ჩატარებული სამუშაოები არხის გამტარუნარიანობას გაზრდის. შედეგად, უხვი ნალექის დროს, 730 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი და მიმდებარედ არსებული საკარმიდამო ნაკვეთები დატბორვისგან იქნება დაცული.
საქართველოს მელიორაცია სამუშაოებს ნოემბერში დაასრულებს.
აღსანიშნავია, რომ, 2012-2024 წლებში, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, დრენირებულია 12,395 ჰექტარი მიწის ფართობი.

Cleaning works on 7 km long drainage canals are underway in Khobi municipality
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is carrying out cleaning works in Khobi municipality, within amelioration infrastructure arrangement program.
A 7 km long main canal is being cleaned from vegetation and sediment in the villages of Patara Poti and Chaladidi. The works carried out will facilitate to the increase of discharge capacity of the canal. As a result, during heavy rainfall, total of 730 ha of agricultural land area and adjacent household plots will be protected from flooding.
“Georgian Amelioration” will complete the works in November.
It’d be noted, that the amelioration infrastructural projects implemented in Samegrelo-Zemo Svaneti region within the years of 2012-2024, total of 12 395 hectares of land area have been drained