2025 წლის სარწყავი სეზონი გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძემ, შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერის მოადგილე ლევან ხაზიურმა,  2025 წლის სარწყავი სეზონის დაწყების აღსანიშნად, სიმბოლურად, ლაკბეს რეაბილიტირებული წყალსაცავის  წყალგამშვები  ურდული გახსნეს.
სარწყავ სისტემაში წყლის გაშვების პროცესს ადგილობრივი ფერმერები ესწრებოდნენ.
მინისტრის მოადგილემ სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოებაში მელიორაციის როლზე ისაუბრა.
„მელიორაციის და მიწის მართვის გაუმჯობესებას გადამწყვეტი როლი ენიჭება სოფლის მეურნეობის განვითარებაში. სამინისტრო აქტიურად გააგრძელებს ამ მიმართულებით მუშაობას. ლაკბეს წყალსაცავი მნიშვნელოვანი ახალი ობიექტია, რომელიც წარმატებით მიაწვდის  ფერმერებს წყალს“, - აღნიშნა ლაშა დოლიძემ.
გიგლა თამაზაშვილმა ადგილობრივებთან რეგიონის განვითარებისთვის სამელიორაციო სისტემების გამართული ფუნქციონირების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„სოფლის მეურნეობის განვითარება მელიორაციის გარეშე შეუძლებელია. სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის აღდგენა-რეაბილიტაცია არის უმნიშვნელოვანესი.  ჩვენ ამ მიმართულებით მასშტაბურ პროექტებს ვახორციელებთ, რითაც საშუალებას ვაძლევთ ფერმერებსა და სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულ ადამიანებს, აწარმოონ ხარისხიანი, მაღალი ღირებულების პროდუქცია. გურჯაანის მუნიციპალიტეტში, ლაკბეს წყალსაცავის რეაბილიტაცია რამდენიმე მილიონი ლარის ინვესტიციით განხორციელდა. ჩატარებული სამუშაოები  წყალსაცავის გამართულად ფუნქციონირებასა  და ქვემო სამგორის  სარწყავი სისტემის მარცხენა მაგისტრალური არხის წყალგამანაწილებლების   (გ-41 და გ-42) დამატებით კვებას  უზრუნველყოფს. შედეგად, 1465  ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება“, - განაცხადა გიგლა თამაზაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ კახეთის რეგიონში,  2012-2024 წლებში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, დამატებით 20 140  ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობია წყალუზრუნველყოფილი, სარწყავი წყლის მიწოდება 16 285 ჰექტარზე გაუმჯობესდა, დრენირებული მიწის ფართობის რაოდენობა 8 725 ჰექტარია.

2025 Irrigation Season launched
Lasha Dolidze-Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Gigla Tamazashvili-General Director of “Georgian Amelioration” ltd and Levan Khaziuri-Deputy Mayor of Gurjaani Municipality symbolically opened the outlet gate of the rehabilitated Lakbe reservoir to celebrate the 2025 irrigation season start. Local farmers attended the process of releasing water into the irrigation scheme.
The Deputy Minister talked about the role of amelioration in agricultural production.
“Improving amelioration and land management plays a critical role in agricultural development. The Ministry will actively continue to work in this direction. The Lakbe reservoir is an important new facility that will successfully ensure supply of water to farmers,” Lasha Dolidze said.
Gigla Tamazashvili emphasized the significance of proper operation of ameliorative schemes for the regional development.
"It’s impossible to develop agriculture without amelioration. Repair-rehabilitation of ameliorative infrastructure is of great importance. In this direction we are implementing large-scale projects, thereby enabling farmers and people employed in agriculture to produce high-quality, high-value products. Lakbe reservoir has been rehabilitated in Gurjaani municipality with an investment of several million Georgian Lari. The works carried out will ensure proper operation of the reservoir and additional feeding of water distribution canals (G-41 and G-42) of the left main canal of Kvemo Samgori irrigation scheme. As a result, irrigation water supply will be improved on 1,465 ha of agricultural land area," - Gigla Tamazashvili mentioned.
It ‘d be noted that as a result of the amelioration infrastructural projects implemented in Kakheti region within the years 2012-2024, an additional 20,140 ha of agricultural land area has been water supplied, irrigation water supply has improved to 16,285 ha, while drainage covered 8,725 ha.