საირიგაციო წყლის მიწოდების 2025 წლის რეჟიმები დამტკიცდა
ირიგაციის სექტორი გახდა რიგით მეოთხე რეგულირებადი სექტორი, რომელიც მოექცა საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის რეგულირების ფარგლებში. მარეგულირებელი კომისია უზრუნველყოფს სექტორის მონაწილეთა შორის ურთიერთობების მოწესრიგებას.
რეგულირების ფარგლებში, შპს ,,საქართველოს მელიორაციამ“ მფლობელობაში არსებულ თითოეულ საირიგაციო სისტემასთან მიმართებაში საირიგაციო წყლის მიწოდების 2025 წლის რეჟიმები დაამტკიცა. რეჟიმებში გაწერილია ერთწლიანი და მრავალწლიანი კულტურების მიხედვით წყლის მიწოდების პერიოდი და ჯერადობა. დამტკიცებული წყლის მიწოდების რეჟიმები, წყალმომარაგების გრაფიკი ყველასთვის ხელმისაწვდომია, რაც უზრუნველყოფს წყლის სამართლიან განაწილებას და სწორი მოლოდინების შექმნას.
საირიგაციო წყლის მიწოდების რეჟიმების დამტკიცებამდე საქართველოს მელიორაციამ საირიგაციო წყლის მიწოდების საპროგნოზო რეჟიმების განხილვის მიზნით, შესაბამისი რეგიონების მიხედვით, საჯარო განხილვები მოაწყო. აღნიშნულ შეხვედრაზე ფერმერებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაეფიქსირებინათ საკუთარი წინადადებები ახალი რეგულირების ფარგლებში გამოქვეყნებულ საპროგნოზო რეჟიმებთან მიმართებაში. კომპანიის მხრიდან მაქსიმალურად იქნა გაზიარებული წყალმომხმარებლების მოსაზრებები საპროგნოზო რეჟიმში ცვლილებების განხორციელებასთან დაკავშირებით. საჯარო განხილვები კომპანიამ ოთხივე რეგიონულ სამსახურში ჩაატარა, სადაც ყველა დაინტერესებულ პირს ჰქონდა მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობა.
წყლის მიწოდების რეჟიმები საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2023 წლის 30 აგვისტოს N39 დადგენილებით დამტკიცებული ,,საირიგაციო წყლის მიწოდების“ წესების მე-40 მუხლის და ,,წყლის მიწოდების რეჟიმების განსაზღვრის წესისა და მორწყვის ნორმების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2023 წლის 30 აგვისტოს N2-686 ბრძანების მე-4 მუხლის შესაბამისად დამტკიცდა.

Irrigation water supply regimes for 2025 have been approved
The irrigation sector became the fourth regulated sector to fall under the regulation of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission. The regulatory commission ensures the regulation of relations between sector participants.
Within the regulation framework, “Georgian Amelioration” LTD has approved irrigation water supply regimes for 2025 for each irrigation system under its ownership.
The regimes specify the period and frequency of water supply according to annual and perennial crops.
The approved water supply regimes and water supply schedule are accessible to everyone, ensuring fair water distribution and setting correct expectations.
Before approving the irrigation water supply regimes, Georgian Amelioration organized public discussions by respective regions to review the forecast regimes of irrigation water supply. At these meetings, farmers had the opportunity to submit their proposals regarding the forecast regimes published under the new regulation.
The company maximally considered water users' opinions regarding changes to the forecast regime.
The company conducted public discussions in all four regional offices, where all interested parties had the opportunity to participate.
The water supply regimes were approved in accordance with Article 40 of the "Irrigation Water Supply" rules approved by Resolution No. 39 of August 30, 2023, of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission and Article 4 of the Order No. 2-686 of August 30, 2023, of the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia "On Approval of the Rules for Determining Water Supply Regimes and Irrigation Norms."