წყლის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი ფორუმი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში მსოფლიო წყლის დღისადმი მიძღვნილ ფორუმში შპს „საქართველოს მელიორაციის“ წყლის რესურსების მართვის, ენერგეტიკისა და სემეკ-თან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა მამელი ქობალიამ მიიღო მონაწილეობა. მამელი ქობალიამ მელიორაციის სექტორში არსებულ გამოწვევებსა და სარწყავი წყლის რაციონალური გამოყენების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, სულ უფრო მეტი მნიშვნელობა ენიჭება წყლის რესურსების ეფექტიან გამოყენებას. არსებული რესურსების დაზოგვის მიზნით, აუცილებელია, დარგში თანამედროვე ტექნოლოგიების ინტენსიური დანერგვა, რაც გულისხმობს, როგორც მსოფლიოში უკვე კარგად აპრობირებულ წვეთოვან, ისე ახალ საირიგაციო სისტემებს და დანადგარებს, რომლებიც საშუალებას იძლევა, შემცირდეს წყლის ხარჯი“, - განაცხადა მამელი ქობალიამ.
დეპარტამენტის უფროსმა ყურადღება წყალსაცავების მშენებლობა-რეაბილიტაციის მნიშვნელობის საკითხზეც გაამახვილა და აღნიშნა, რომ კომპანია, არსებული წყალსაცავების აღდგენა-რეაბილიტაციის პარალელურად, გეგმავს ილტოს წყალსაცავის მოწყობას, რომელიც სავეგეტაციო რწყვის პერიოდში უზრუნველყოფს ქვემო და ზემო ალაზნის სარწყავი სისტემების ზონაში არსებული 43 000 ჰა სასოფლო-სამეურნეო სავარგულის სტაბილურ წყალმომარაგებას.
აღსანიშნავია, რომ წყლის რესურსის რაციონალურად გამოყენების ხელშესაწყობად და დანაკარგების შესამცირებლად, შპს „საქართველოს მელიორაცია“ აქტიურად ახორციელებს სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, რომელიც თავისთავად გააუმჯობესებს წყლის მიწოდებას და შეამცირებს წყლის დანაკარგებს სისტემებში. სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის სისტემური განვითარება, წყლის აღრიცხვის პოლიტიკის სწორად წარმოება, მისი ნორმირებული და წინასწარ განსაზღვრული გეგმის მიხედვით ფერმერისთვის მიწოდება და სწორი მოლოდინის შექმნა, ხელს შეუწყობს ფერმერებს სწორად დაგეგმონ თავიანთი სამეწარმეო საქმიანობა გრძელვადიან პერსპექტივაში, გამოიყენონ თანამედროვე მორწყვის მეთოდები, რაც პირდაპირპროპორციულად არის დაკავშირებული წყლის რესურსების რაციონალურ ხარჯვასთან.

Forum dedicated to World Water Day held at Technical University of Georgia
The forum dedicated to the World Water Day, held at the Technical University of Georgia, was participated by Mameli Kobalia, head of the Water Resources Management, Energy and GNERC Relations Department of "Georgian Amelioration" LTD. Mameli Kobalia spoke about the challenges existing in the amelioration sector, and the importance of rational use of irrigation water.
"Due to the climatic conditions, more and more attention is attached to the efficient use of water resources. In order, to save existing resources, it is necessary to intensively introduce modern technologies in the field, which means both, well-proven drip irrigation systems in the world, as well as new irrigation systems and devices that allow to reduce water consumption"- said Mameli Kobalia.
The head of the department also drew attention to the issue of the importance of the construction and rehabilitation of reservoirs and mentioned that the company, in parallel with the restoration and rehabilitation of existing reservoirs, plans to arrange the Ilto reservoir, which during the vegetative period will ensure a stable water supply to 43,000 ha of agricultural land in the area of the Kvemo Alazani and Zemo Alazni irrigation systems.
It should be noted that, in order, to promote the rational use of water resources and reduce losses, "Georgian Amelioration" LTD actively implements amelioration infrastructural projects, which will improve water supply and reduce water losses in the systems. The development of the amelioration infrastructural system, the correct management of the water metering policy, water supply to the farmer according to the determined plan, and the creation of their right expectations, will help the farmers to plan correctly their production activities in the long term perspective, also to use modern irrigation methods, which are directly connected to the rational use of water resources.