ქვემო ქართლში, 4075 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება
შპს „საქართველოს მელიორაცია“ მარნეულის მუნიციპალიტეტში ხრამ არხის  სარწყავი სისტემის  მაგისტრალური არხის რეაბილიტაცია ახორციელებს. აღდგენილი საირიგაციო სისტემით ბოლნისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტების  11 სოფელი ( ცურტავი, ფარიზი, ყიზილაჯლო, თამარისი, წერეთელი, საბირქენდი, ალგეთი, თაზაქენდი, აზიზქენდი, ალგეთის მევენახეობა, ქეშალო), ქალაქ მარნეულის მიმდებარე ტერიტორია და სამეწარმეო დანიშნულების ობიექტები ისარგებლებენ.
ჩატარებული სამუშაოები რეგიონში 4075 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე წყალუზრუნველყოფას გააუმჯობესებს, რაც ხარისხიან მოსავლიანობას მნიშვნელოვნად გაზრდის.
საირიგაციო ქსელზე მიმდინარე სამუშაოები საქართველოს მელიორაციის გენერალურმა დირექტორმა თამაზ მღებრიშვილმა, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი დოხტურიშვილთან და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებთან ერთად დაათვალიერა.
პროექტის ღირებულება  4,4 მლნ ლარია.
სამუშაოები მიმდინარე წლის ბოლოსთვის დასრულდება.
აღსანიშნავია, რომ, დღეის მდგომარეობით, ქვემო ქართლის რეგიონში  სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის  7 სარეაბილიტაციო პროექტი მიმდინარეობს, რომელთა დასრულების შემდეგ, 1,885 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი  რეგულარულად   მოირწყვება.

Supply of irrigation water on 4075 ha of agricultural land area will be improved in Kvemo Kartli
"Georgian Amelioration” ltd is rehabilitating main canal of Khrami Canal irrigation scheme in Marneuli Municipality. 11 villages of Bolnisi and Marneuli municipalities (Tcurtavi, Farizi, Kizilajlo, Tamarisi, Tsereteli, Sabirkendi, Algeti, Tazakendi, Azizkendi, Algeti vineyard, Keshalo) and adjacent territory of the city of Marneuli and industrial facilities will benefit form the scheme repaired.
The works performed will facilitate to the improvement of water supply on 4075 ha of agricultural land area in the region, which will significantly increase quality yield.
Tamaz Mgebrishvili- General Director of “Georgian Ameloration” ltd  got acquainted with the ongoing works together with Giorgi Dokhturishvili -State Representative in Kvemo Kartli, and other representatives of  local government.
The cost of the project amounts to GEL 4.4 million.
The works will be completed by the end of the current year.
It should be mentioned that  as of today, 7 ameliorative infrastructural rehabilitation projects are underway in Kvemo Kartli region, after completion of which, 1,885 ha of agricultural land area will be regularly irrigated.