სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები აქტიურად მიმდინარეობს
შპს „საქართველოს მელიორაციამ“ ქვემო ქართლში, ხრამ არხის სარწყავი სისტემის ერთ-ერთი წყალგამანაწილებლის რეაბილიტაციის მეორე ეტაპი დაასრულა.
წერეთლის არხის 2,5 კილომეტრიან მონაკვეთზე მოეწყო ტრაპეციული კვეთის მონოლითური რკინა-ბეტონის არხი, გამანაწილებელი კვანძები და წყლის ჩამკეტი ფარები.
სარწყავი სისტემის მოწესრიგების სამუშაოები სარწყავი სეზონის დასრულებისთანავე გაგრძელდება.
პროექტის სრულად განხორციელების შედეგად, 6 სოფლის  (თამარისი, დიდი ბეგლიარი, პატარა ბეგლიარი, დიოკნისი, წერეთელი, ალგეთი) 1385 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება.
სამუშაოები 2021 წელს დაიწყო და დასრულება მიმდინარე წლის ბოლოსთვისაა დაგეგმილი. პროექტის ღირებულება 2,3 მლნ ლარია.
სარწყავ არხზე ჩატარებული სამუშაოები საქართველოს მელიორაციის გენერალურმა დირექტორმა, თამაზ მღებრიშვილმა  დაათვალიერა და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
ქვემო ქართლის რეგიონში, ბოლო 10 წლის განმავლობაში, 65,2 მლნ ლარის სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდა. შედეგად,  31,870 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი  რეგულარულად ირწყვება, სარწყავი წყლის მიწოდება 24 800 ჰექტარზე გაუმჯობესდა.

Amelioration infrastructural projects are actively underway
„ Georgian Amelioration” ltd has completed the second stage of rehabilitation of one of water distributaries of Khrami Canal irrigation scheme in Kvemo Kartli. On the 2.5 km long reach of Tsereteli canal, trapezoidal section cast in-situ reinforced-concrete canal, water division boxes and water closing gates have been installed.
Works for the arrangement of the irrigation scheme will continue upon the end of the irrigation season.
As a result of full implementation of the project, irrigation water supply will be improved on 1385 ha of agricultural land area in 6 villages (Tamarisi, Didi Begliari, Patara Begliari, Dioknisi, Tsereteli, Algeti).
The works started in 2021 and are scheduled to be completed by the end of the current year. The cost of the project is GEL 2.3 million.
Tamaz Mgebrishvili, General Director of “Georgian Amelioration” ltd has inspected the works carried out and met with the local population.
In the Kvemo Kartli region, for the last 10 years, amelioration infrastructural projects with total cost of GEL 65.2 million have been implemented. As a result, 31,870 ha of agricultural land area is regularly irrigated, and irrigation water supply has improved on 24,800 ha.