ქვემო ქართლში 755 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდა
შპს „საქართველოს მელიორაციამ“ ბოლნისის მუნიციპალიტეტში არახლოს სარწყავი არხის რეაბილიტაცია განახორციელა.
ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, სოფელ მუხრანას, ბალახაურის, ნახიდურისა და ხიდისყურის 755 ჰექტარამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდა.
პროექტის ფარგლებში, არხის 4,2 კილომეტრიანი მონაკვეთი რკინა-ბეტონით მოპირკეთდა, მოეწყო წყალგამშვები ნაგებობები, გაკეთდა საფეხმავლო და სამანქანო გადასასვლელები.
სამუშაოების ღირებულება 1 670 000 ლარია.
საირიგაციო სისტემაზე ჩატარებულ სამუშაოებს და რწყვის პროცესის მიმდინარეობას შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი თამაზ მღებრიშვილი ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად გაეცნო.
დღეისათვის ქვემო ქართლში 30 მლნ ლარის ღირებულების სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები მიმდინარეობს, რომელთა დასრულების შემდეგ, 3000 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგულარულად მოირწყვება, ხოლო წყლის მიწოდება 10 500 ჰექტარზე გაუმჯობესდება.

Water supply has been improved on 755 ha of agricultural land area in Kvemo Kartli
As a result of the works carried out, irrigation water supply has been improved on up to 755 ha of agricultural land area of the villages of Mukhrana, Balakhauri, Nakhiduri and Khidiskuri .
Within the framework of the project, a 4.2km long section of the canal was lined with reinforced concrete, new water outlet structures were arranged, and pedestrian and vehicle passages were installed.
Total cost of the works is GEL 1,670,000.
Tamaz Mgebrishvili-General Director of "Georgian Amelioration” ltd together with the representatives of the local government got acquainted with the works carried out and the progress of irrigation process.
Currently, amelioration infrastructural projects with total cost of GEL 30 mln are underway in Kvemo Kartli, after completion of which, 3,000 ha of agricultural land area will be irrigated regularly, while water supply will be improved on 10,500 hectares.