სამუშაო შეხვედრა სამელიორაციო საკითხებთან დაკავშირებით
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა, თამაზ მღებრიშვილმა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა, გიორგი გუგუჩიამ რეგიონში სადრენაჟე სისტემებზე არსებული მდგომარეობა სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს;
შეფასდა მუნიციპალიტეტების მიხედვით განხორციელებული და მიმდინარე სამუშაოები.
საუბარი შეეხო პროექტებს, რომლის განხორციელებასაც საქართველოს მელიორაცია მიმდინარე წელს დაიწყებს.
საქართველოს მელიორაციამ ხობის, აბაშის, სენაკის, მარტვილის, ფოთისა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტებში, ბოლო რამდენიმე წლის (2017-2023 წწ) განმავლობაში, 7,5 მლნ ლარის ღირებულების პროექტები განახორციელა, შედეგად, დამშრალი მიწის ფართობი 5000 ჰექტარით გაიზარდა, რამაც სასოფლო-სამეურნეო კულტურების წარმოების გაზრდას შეუწყო ხელი.
დღეისათვის, რეგიონში 4,8 მლნ ლარის ღირებულების სამუშაოები მიმდინარეობს, რომელთა დასრულების შემდეგ, 400 ჰექტარზე მეტ მიწის ფართობზე სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოება გახდება შესაძლებელი.
შეხვედრა სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში გაიმართა, რომელსაც საქართველოს მელიორაციის ხელმძღვანელი პირები და რეგიონში შემავალი მუნიციპალიტეტების მერები ესწრებოდნენ.

Working meeting with regard to amelioration issues
Tamaz Mghebrishvili-General Director of "Georgian Amelioration” ltd and Giorgi Guguchia- State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region discussed the current situation of drainage schemes in the region at the working meeting; The works ongoing and implemented by municipalities were evaluated.
The discussion referred to the projects to be initiated by “Georgian Amelioration” this year.
For the last few years (2017-2023) “Georgian Amelioration” ltd implemented projects with total cost of GEL 7,5 MLN in Khobi, Abasha, Senaki, Martvili, Poti and Zugdidi municipalities, resulted in the increase of drained area by 5000 ha, thus facilitating to the enhancement of agricultural crops production.
Currently, works with total cost of GEL 4.8 MLN are underway in the region, after completion of which, agricultural production will be available on more than 400 ha of land area.
The meeting was held in Samegrelo-Zemo Svaneti regional administration, which was attended by the management of “Georgian Amelioration” ltd and the Mayors of the municipalities of the region.