2023 წელს, ქვემო ქართლის რეგიონში 20 მლნ ლარამდე ღირებულების სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები დაიწყება
2023 წელს, ქვემო ქართლის რეგიონში 20 მლნ ლარამდე ღირებულების სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები დაიწყება.
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა, თენგიზ ნასარიძემ და ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულმა, გიორგი დოხტურიშვილმა რეგიონში სამელიორაციო სისტემებზე არსებული მდგომარეობა სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს; შეფასდა მუნიციპალიტეტების მიხედვით განხორციელებული და მიმდინარე სამუშაოები.
საუბარი შეეხო პროექტებს, რომლის განხორციელებასაც საქართველოს მელიორაცია მიმდინარე წელს დაიწყებს.
რეგიონში 9000 ჰექტარამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდების გაუმჯობესების მიზნით, 2023 წელს დაგეგმილია 20 მლნ ლარამდე ღირებულების სარეაბილიტაციო პროექტების დაწყება.
დღეისათვის, ქვემო ქართლის რეგიონში სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 15,7 მლნ ლარის ღირებულების 9 სარეაბილიტაციო პროექტი მიმდინარეობს. შედეგად, დამატებით, 2500 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგულარულად მოირწყვება, სარწყავი წყლის მიწოდება 900 ჰექტარზე გაუმჯობესდება.
შეხვედრა ქვემო ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციაში გაიმართა, რომელსაც საქართველოს მელიორაციის ხელმძღვანელი პირები და ქვემო ქართლის რეგიონში შემავალი მუნიციპალიტეტების მერები ესწრებოდნენ.

Amelioration infrastructural projects with the amount of up to 20 million GEL will start in the Kvemo Kartli region in 2023
General Director of "Georgian Amelioration" LTD Tengiz Nasaridze and the State Representative to Kvemo Kartli Giorgi Dokhturishvili, at a working meeting discussed the current situation of the amelioration systems in the region; The implemented and ongoing works carried out by municipalities were evaluated.
The discussion was about projects, the implementation of which “Georgian Amelioration” will start this year. In order to improve irrigation water supply to the agricultural land area of up to 9000 hectares in the region, it is planned to start rehabilitation projects with the amount of up to 20 million GEL in 2023.
Currently, 9 rehabilitation projects of amelioration infrastructure with the amount of 15.7 million GEL are underway in Kvemo Kartli region. As a result, in addition, more than 2500 hectares of agricultural land area will be regularly irrigated, and irrigation water supply will be improved on 900 hectares.
The meeting, which was attended by management of “Georgian Amelioration” and the mayors of the municipalities included in the Kvemo Kartli region, was held in the regional administration of Kvemo Kartli