გორის მუნიციპალიტეტში, ნადარბაზევის წყალსაცავიდან მკვებავი სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციის პირველი ეტაპი დასრულდა
საქართველოს მელიორაციამ, გორის მუნიციპალიტეტში, ნადარბაზევის წყალსაცავიდან მკვებავი სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციის პირველი ეტაპი დაასრულა.
შესრულებულ სამუშაოებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული მიხეილ შაყულაშვილი და შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი თენგიზ ნასარიძე გაეცნენ. ამ ეტაპზე, რეგიონში, 6,3 მლნ ლარის ღირებულების 6 პროექტი მიმდინარეობს, რომელთა დასრულების შემდეგ, რეგულარულად, დამატებით, 2 740 ჰექტარი სავარგული მოირწყვება.
„ფერმერებმა რომ ხარისხიანი, უხვი მოსავალი და, შედეგად, მეტი შემოსავალი მიიღონ, აუცილებელია, სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები უზრუნველყოფილი იყოს სარწყავი წყლით. სწორედ ამიტომ, ჩვენ, როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, ასევე დონორების მხარდაჭერით, ათეულობით მილიონს ვხარჯავთ სარწყავი ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. შიდა ქართლის რეგიონში, რამდენიმე წლის წინ აღვადგინეთ სატუმბი სადგური, საიდანაც ნადარბაზევის ტბის შევსება ხორციელდება და შემდეგ დავიწყეთ ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება. გარკვეული ნაწილი მშენებლობის უკვე დასრულებულია და სოფელ ნადარბაზევის, ხურვალეთის, ჩობალაურის, ნიგოზასა და ზემო რენეს 1000 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი სარწყავი წყლით უზრუნველყოფილია. ჩვენ ვაგრძელებთ სამშენებლო სამუშაოებს, პროექტის შემდგომ განვითარებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
განხორციელებული პროექტის ფარგლებში, ჯამში, 14 კილომეტრი სიგრძის წყალგამანაწილებელი არხები მოწესრიგდა; მოეწყო რკინაბეტონის ღარები და სხვადასხვა ჰიდროტექნიკური ნაგებობა. პროექტის ღირებულება 2,7 მლნ ლარია. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ ტერიტორიაზე სარწყავი სისტემა 30 წელი არ ფუნქციონირებდა.
ნადარბაზევის წყალსაცავიდან მკვებავი სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციის მეორე ეტაპი უკვე დაწყებულია. აღდგენითი სამუშაოები უტარდება წყალგამანაწილებელი არხის 6,5 კმ სიგრძის მონაკვეთს. სამუშაოების შედეგად, მუნიციპალიტეტში დამატებით 600 ჰექტრამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი მოირწყვება.
2012 წლიდან დღემდე, შიდა ქართლის რეგიონში, 59,5 მლნ ლარის ღირებულების 92 სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტი განხორციელდა. შედეგად, რეგულარულად, დამატებით, 17 600 ჰექტარი ირწყვება, ხოლო წყლის მიწოდება 15 600 ჰექტარზე მეტ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე გაუმჯობესდა.

The first phase of the rehabilitation of distributary irrigation scheme comes to an end
Georgian Amelioration LLC has completed the first phase of the rehabilitation of distributary irrigation scheme fed from Nadarbazevi reservoir in Gori municipality.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia together with the State Representative of Shida Kartli region, Mr. Mikheil Shakhulashvili and General Director of the "Georgian Amelioration" LLC Mr. Tengiz Nasaridze paid a visit to Gori municipality to get information about the accomplished works.
Currently, 6 projects worth GEL 6.3 million are being launched in the region, after the completion of the rehabilitation activities, 2,740 hectares of farmland will be irrigated on a regular basis.
" The farmers should irrigate their agricultural land areas in order to get a high-quality, abundant harvest and make extra income. Thence, we are spending tens of millions for the development of irrigation infrastructure both from the state budget and from Donor Support Programs.
A few years ago, we restored the pumping station in the Shida Kartli region which files the Nadarbazevi Lake reservoir, thereafter, we started organizing /arranging the irrigation infrastructure.
The part of the construction has already been completed and up to 1000 hectares of agricultural land have been provided with irrigation water in the villages of Nazalevi, Khurvaleti, Chobalauri, Nigoza and Zemo Rene. We continue construction activities, and further development of the project", said Mr. Otar Shamugia.
Within the project, in total, 14 km of water distribution networks were arranged; including the arrangement of reinforced concrete lining of tunnel shafts, installation of gutters, and various hydrotechnical structures.
The project amounts to GEL 2.7 million. It should be mentioned, that the irrigation system haven’t been functioning for 30 years in the aforementioned territory.
The second phase of the rehabilitation of irrigation scheme fed from the Nazalevi reservoir is already launched. The restoration works are being carried out on the water distribution network ( 6.5 km length), as a result, an additional 600 hectares of agricultural land area will be irrigated in the municipality.
From 2012 up to this time, 92 irrigation infrastructural projects worth GEL 59.5 million have been implemented in the Shida Kartli region. As a result, an additional 17,600 hectares were irrigated, and water supply was provided and improved in more than 15,600 hectares of agricultural land area.