სალთვისის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი დავით წითლიძე შიდა ქართლის რეგიონში სალთვისის სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო და სამშენებლო სამუშაოებს გაეცნო.
„სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება ქვეყნის მასშტაბით აქტიურად მიმდინარეობს. გორის მუნიციპალიტეტში აღდგენითი სამუშაოები უტარდება სალთვისის მაგისტრალურ და წყალგამანაწილებელ არხებს საერთო სიგრძით 30 კილომეტრი. პროქტი ასევე მოიცავს რკინაბეტონის ღარებისა და სხვადასხვა ჰიდროტექნიკური ნაგებობების მოწყობას“, - განაცხადა დავით წითლიძემ.
ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, რეგიონში 2000 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი სტაბილურად მოირწყვება.
აღდგენილი საირიგაციო სისტემით გორისა და ქარელის მუნიციპალიტეტების 7 სოფლის - (ქვემო ხვითი, ყელქცეული, ქარელი, ძლევიჯვარი, დირბი, ბრეთი, ბრეთის მეურნეობა) მოსახლეობა ისარგებლებს.

Rehabilitation of Saltvisi irrigation scheme is underway
Davit Tsitlidze- General Director of “Georgian Amelioration” Ltd has got acquainted with rehabilitation and construction works on Saltvisi irrigation scheme, in Shida Kartli region.
"Alignment of amelioration infrastructure is actively underway throughout the country. In Gori Municipality, repair works are being carried out on Saltvisi main and water distribution canals with total length of 30 kilometers. The project also includes arrangement of reinforced concrete flumes and various hydraulic structures, ”- Davit Tsitlidze mentioned.
As a result of the works carried out, more than 2000 hectares of agricultural land area in the region will be irrigated stably.
The population of 7 villages of Gori and Kareli municipalities - (Kvemo Khviti, Kelktseuli, Kareli, Dzlevijvari, Dirbi, Breti, Breti farm) will benefit from the restored irrigation scheme.