შიდა ქართლში სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების სამუშაოები გრძელდება. შპს „საქართველოს მელიორაცია“ გორის მუნიციპალიტეტში ტირიფონის სარწყავი სისტემის წყალგამანაწილებლის რებილიტაციას ახორციელებს.
პროექტი სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) ფინანსხური მხარდაჭერით ხორციელდება, რომლის ფარგლებშიც 22 კმ სიგრძის სარწყავი არხი რეაბილიტირდება.
სამუშაოები ითვალისწინებს მაგისტრალური არხის 8,6 კმ-იანი მონაკვეთის წმენდას, ხოლო 13,4 კმ-ზე რკინაბეტონის ღარებისა და სხვადასხვა ჰიდროტექნიკური ნაგებობების მოწყობას.
ჩატარებული სამუშაოები სოფელ ქვემო არცევის, დიდი გარეჯვარის, პატარა გარეჯვარის, სათემოს, ციცაგიანთკარის 525 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე გააუმჯობესებს სარწყავი წყლის მიწოდებას.
პროექტის ღირებულებაა 2 817 000 მლნ ლარი.
შიდა ქართლში საირიგაციო სისტემებზე დასრულებულ და მიმდინარე პროექტებს შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი დავით წითლიძე და შიდა ქართლის მხარის რწმუნებული გიორგი ხოჯევანიშვილი გაეცნენ.

Works for alignment of amelioration infrastructure continue in Shida Kartli
“Georgian Amelioration” Ltd. is carrying out rehabilitation of water division box of Tirifoni irrigation scheme in Gori Municipality.
The project is implemented by financial support of the International Fund for Agricultural Development (IFAD), within which a 22 km long irrigation canal will be rehabilitated.
The works envisage cleaning of 8.6 km long section of the main canal, and the arrangement of reinforced concrete canalettes and various hydraulic facilities at 13.4 km.
The works carried out shall facilitate to the improvement of irrigation water supply on 525 ha of agricultural land area in the villages of Kvemo Artsevi, Didi Garejvari, Patara Garejvari, Satemo and Tsitsagiantkari.
The cost of the project is GEL 2,817,000 million.
Davit Tsitlidze-General Director of “Georgian Amelioration” Ltd. and Giorgi Khojevanishvili-State Representative in Shida Kartli Region have got acquainted with the completed and ongoing projects on irrigation schemes in Shida Kartli.