თბილისის წყალსაცავის პატარა ზღვის წყალმიმღები კვანძი იწმინდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას ქვეყნის მასშტაბით აქტიურად აგრძელებს.
რეაბილიტაცია უტარდება თბილისის წყალსაცავის პატარა ზღვის წყალმიმღებ კვანძს და არხს.
პროექტის ფარგლებში: გაიწმინდა შემოვლითი არხი; გაწმენდითი სამუშაოები ჩაუტარდა წყალმიმღები კოშკის გვირაბს და გალერეას; გადაიხურა და ფილებით მოპირკეთდა გალერეა; გალერეის გასწვრის ნაპირები მოპირკეთდა რკინაბეტონის ფილებით.
სამუშაოები, რომელიც დასრულების ეტაპზეა კომპანიამ საკუთარი ძალებით 2019 წლის ნოემბერში დაიწყო. ჩატარებული სამუშაოები ზემო სამგორის სარწყავი სისტემის ქვემო მაგისტრალურ არხში წყლის მიწოდების გაუმჯობესებას უზრუნველყოფს.
შედეგად, ქვემო ქართლში, 6000 ჰექტარზე მეტ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე გააუმჯობესებს სარწყავი წყლის მიწოდებას.
პროექტის ღირებულებაა 338 ათასი ლარი.
მიმდინარე სარეაბილიტაიო სამუშაოებს საქართველოს მელიორაციის გენერალური დირექტორი დავით წითლიძე შესაბამისი სამსახურების ხელმძღვანელ პირებთან ერთად ადგილზე გაეცნო.

Small sea water inlet box of Tbilisi reservoir is being cleaned
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environment Protection and Agriculture is actively proceeding with the arrangement of amelioration infrastructure all over country.
Rehabilitation has been carried out on small sea water inlet box and canal of Tbilisi reservoir.
Within the project: by-pass canal has been cleaned; cleaning works have been carried out on inlet tower tunnel and gallery; the gallery has been roofed and lined with slabs; embankments across the gallery have been line with concrete slabs.
The works, which currently are on the stage of completion, were commenced by the company at own resources in November, 2019. The works performed will facilitate to the improvement of water supply in the lower main canal of Zemo Samgori irrigation scheme.
Consequently, water supply will be improved on more than 6 000 ha of agricultural land area in Kvemo Kartli.
The project cost amounts to GEL 338 thousand.
David Tsitlidze-General Director of “Georgian Amelioration” ltd has got acquainted on-site with the ongoing rehabilitation works together with the management of respective offices of the company.