ოცი წლის შემდეგ სამთაწყაროსა და ფიროსმანის სავარგულები მოირწყა
ოცწლიანი პაუზის შემდეგ სამთაწყაროსა და ფიროსმანის სავარგულები მოირწყა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაციამ“ კახეთში, სამთაწყარო-ფიროსმანის მექანიკური მორწყვის სისტემების რეაბილიტაცია განახორციელა.
პროექტის ფარგლებში: აშენდა ახალი სატუმბი სადგურები; სარწყავი სისტემის 16- კილომეტრიან მაგისტრალურ არხს და მასზე არსებულ ჰიდროტექნიკურ ნაგებობებს სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა;
არხები მთლიანად გაიწმინდა ბუჩქნარისა და გრუნტის ნატანისგან;დაზიანებული რკინა-ბეტონის ფილების სანაცვლოდ მოეწყო მონოლითური არმირებული ბეტონი.
აღდგენითი სამუშაოები ჩაუტარდა ხიდებს, ღვარსაშვსა და წყალაღების კვანძებს.
ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, სოფლების ფიროსმანისა და სამთაწყაროს 1000- ზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობის მორწყვა გახდა შესაძლებელი.
საქართველოს მელიორაციის გენერალურმა დირექტორმა, დავით წითლიძემ, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში აღდგენილი სარწყავი სისტემა დაათვალიერა და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.

20 years later Samtatskaro and Pirosmani land parcels were irrigated
After 20-year interval Samtatskaro and Pirosmani land parcels were irrigated. “Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environment Protection and Agriculture implemented rehabilitation of Samtatskaro-Pirosmani pumping irrigation schemes in Kakheti.
Within the project: new pumping stations were constructed; 16km long main canal and respective hydraulic structures were rehabilitated; canals were totally cleaned from bushes and ground sediment; damaged reinforced-concrete slabs were replaced by cast in-situ armoured concrete; repair works were carried out on bridges, flumes and intake boxes.
As a result of the works carried out, more than 1000 ha of agricultural land area of the villages Pirosmani and Samtatskaro shall be irrigated.
David Tsitlidze-General Director of Georgian Amelioration visited the repaired irrigation scheme in Dedoplistskaro municipality and met with the local population.