დიმი-როკითის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაცია
იმერეთში, ბაღდათის მუნიციპალიტეტში, დიმი-როკითის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს.
სამელიორაციო ობიექტზე მიმდინარე სამუშაოებს შპს „საქართველოს მელიორაციის“ ტექნიკური დირექტორი თენგიზ ლაკირბაია გაეცნო.
პროექტი ითვალისწინებს, მაგისტრალური არხის გაწმენდას, კვეთის მონოლითური ბეტონით მოპირკეთებას, კოლექტორისა და სათავე ნაგებობასთან არსებული ნაპირის დამცავი კედლის მოწყობას.
რეაბილიტაცია უტარდება, ასევე, მილხიდებს და გვირაბს.
აღნიშნული სამუშაოების შედეგად, სარწყავი წყლის მიწოდება მუნიციპალიტეტის 820 ჰექტარ სამეუნეო მიწის ფართობზე გაუმჯობესდება.
დიმი–როკითის მაგისტრალური არხი სათავეს იღებს მდინარე ხანისწყალზე არსებული კაშხლიანი სათავე ნაგებობიდან.

Rehabilitation of main canal of Dimi-Rokiti irrigation scheme
Rehabilitation of main canal of Dimi-Rokiti irrigation scheme is underway in Bagdadi municipality, Imereti region.
Tengiz Lakirbaia -Technical Director of “Georgian Amelioration” ltd has got acquainted with the ongoing works.
The project envisages cleaning of the main canal, lining of the section with cast-in situ concrete, arrangement of embankment protection wall at the collector and headworks.
Rehabilitation is carried out on culverts and tunnel as well.
As a result of the mentioned works, supply of irrigation water shall be improved on 820 ha of agricultural land area of the municipality.
Dimi-Rokiti irrigation scheme starts from the dam headworks located on the Khanistskali River. Length of the main canal amounts to 3,264 km.