ტაშისკარის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
პროექტით გათვალისწინებულია არსებული წყალმიმღები კვანძის, ჰიდროტექნიკური ნაგებობებისა და მათი მექანიკური აღჭურვილობის სრულად აღდგენა. გალერეის სარეგულაციო კვანძის, სარქველიანი ფარებისა და ამწე მექანიზმების რემონტი.
აღდგენითი სამუშაოები უტარდება ასევე, გამანაწილებელი არხის 5კმ სიგრძის მონაკვეთს, რომლის ძირი მონოლითური ბეტონით, ხოლო ფერდები რკინაბეტონის ფილებით მოპირკეთება.
დაგეგმილია წყალგამშვები კვანძების და საექსპლუატაციო გზის მოწყობა.
ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, სარწყავი წყლის მიწოდება 380 ჰექტარ მიწის ფართობზე გაუმჯობესდება და შეუფერხებლად მოირწყვება ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფლების - ბებნისის და ურბნისის სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები.
მიმდინარე სამუშაოებს შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი ოთარ შამუგია ადგილზე გაეცნო.

Rehabilitation of Tashiskari irrigation scheme is underway
“Georgian Amelioration” ltd is carrying out rehabilitation of Tashiskari irrigation scheme in Shida Kartli.
Rehabilitation is in progress on headworks and distribution canal.
The project envisages total repair of the existing intake unit, hydraulic structures and their mechanical equipment: repair of regulation box of the gallery, valve gates and hoisting mechanisms.
Repair works are carried out on 5 km long section of the distribution canal as well, the bottom of which shall be lined with cast in-situ concrete, while reinforced concrete slabs shall be installed on the slopes.
It’s scheduled to arrange outlet units and operation road.
As a results of the works carried out, supply of irrigation water shall be improved on 380 ha of land area and land plots of the villages of Kareli municipality- Bebnisi and Urbnisi shall be irrigated without delay.
Otar Shamugia –General Director of “Georgian Amelioration” ltd has got acquainted with the ongoing works on-situ.