ხობის რაიონის დამშრობი სისტემების რეაბილიტაცია
ხობის მუნიციპალიტეტის სოფლებში რეაბილიტირებული დამშრობი სისტემის მაგისტრალურ არხებზე გადასასვლელი ხიდების მშენებლობის პროცესი მიმდინარეობს.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ დანელია სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარის გუბერნატორთან, ლევან შონიასთან და საქართველოს მელიორაციის გენერალურ დირექტორთან ერთად ხობის რაიონის სოფელ ჭალადიდში დამშრობი სისტემის მაგისტრალური არხზე გადასასვლელი ხიდების მიმდინარე მშენებლობის პროცესს გაეცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
ხობის მუნიციპალიტეტში ჭალადიდის დამშრობი სისტემის მაგისტრალური არხის 8,2 კილომეტრიან მონაკვეთზე მიმდინარეობს გადასასვლელი ხიდების მშენებლობა.
პროექტის ღირებულებაა 960 000 ლარი. სოფლების ჭალადიდი და პატარა ფოთი მოსახლეობას მიმდინარე წლის ბოლოდან შესაძლებლობა ექნებათ ისარგებლონ სოფლებთან დამაკავშირებელი 37 ხიდით, რომელთაგანაც 24 საავტომობილოა.
2012 წლიდან სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 412 კმ სადრენაჟე არხს. შედეგად დრენირებული სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგიონში 17 000 ჰექტრამდეა გაზრდილი.

Rehabilitation of drainage schemes in Khobi district
Construction of bridges over main canals of rehabilitated drainage schemes in the villages of Khobi municipality is underway.
Otar Danelia-Minister of Agriculture of Georgia, along with Levan Shonia –Governor of Samegrelo-Zemo Svaneti region and General Director of Georgian Amelioration have got familiar with ongoing construction works and met with local population of the village Chaladidi, Khobi municipality.
Construction of bridges is in progress on 8, 2 km long section of main canal of Chaladidi drainage scheme. Total cost of the project amounts to GEL 960 000. From the end of the year, residents of the villages Chaladidi and Patara Poti will have opportunity to use total of 37 linking bridges, out of which 24 are motor bridges.
Since 2012, drainage canals with total length of 412 km have been rehabilitated in Samegrelo-Zemo Svaneti region. Consequently, drained agricultural land area has been increased up to 17 000 ha in the region.