ოთარ შამუგია მსოფლიო ბანკის მისიის წარმომადგენლებს შეხვდა
"ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების" პროექტის   ფარგლებში, გეგმით გათვალისწინებული სამუშაოების შესრულების მონიტორინგის  მიზნით, 3-7 დეკემბერს, საქართველოს მსოფლიო ბანკის მისია სტუმრობს.
ვიზიტის ფარგლებში, "ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროგრამის" ხელმძღვანელი, ვილფრედ ჰანდერტმარკი,   მოადგილესთან, რუფიზ ჩირაგზადესთან, მსოფლიო ბანკის ადგილობრივ წარმომადგენლებთან და ექსპერტებთან ერთად, შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურ დირექტორს, ოთარ შამუგიას შეხვდა.
შეხვედრაზე მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით განხორციელებული სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო პროექტი და "საქართველოს ირიგაციის 2017-2025 წლების სტრატეგიის" სამოქმედო გეგმაზე იმსჯელეს.
განიხილეს საქართველოს კანონონპროექტი წყალმომხმარებელთა ორგანზიაციების შესახებ, სახელმწიფოს მხრიდან ფერმერების მხარდაჭერის პროგრამები და წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების შექმნისათვის საჭირო ღონისძიებები. შეხვედრაზე ასევე ყურადღება გამახვილდა ქვეყნისთვის საირიგაციო დანიშნულების წყალსაცავებისა და სარწყავი სისტემების მოდერნიზაციის მნიშვნელობაზე.
კასპის მუნიციპალიტეტში,  მდინარე თეძამზე, სოფელ ჩაჩუბეთთან ახლადმოსაწყობი თეძამის წყალსაცავის ტექნიკურ-ეკონომიკური (Feasibility) კვლევის, 25 საირიგაციო სისტემის წინასწარი ტექნიკურ-ეკონომიკური (pre-feasibility) კვლევისა და  წყლის ტარიფების (მათ შორის ტექნიკური და ჰესებისთვის) გაანგარიშების დაფინანსების საკითხებზე.
მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებმა მზადყოფნა გამოთქვეს აღნიშნული  მიმართულებით ქვეყანას გაუწიონ გარკვეული დახმარება და განიხილონ ზემოაღნიშნული პროექტების დაფინანსების საკითხი.
შეხვედრას შპს „საქართველოს მელიორაციის“ ტექნიკური დირექტორი თენგიზ ლაკირბაია, ფინანსური დირექტორი დავით ტეტუნაშვილი და კომპანიის სხვა ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia met with the World Bank mission representatives
The World Bank mission is visiting Georgia within December 3-7, to carry out monitoring of the works scheduled within the “Irrigation and Land Market Development project”.
Within the visit, Wilfried Hundertmark –“Irrigation and Land Market Development Project” Leader, Deputy Project Leader -Rufiz Chirak-Zade and the World Bank local representatives and experts met with Otar Shamugia –General Director of “Georgian Amelioration” ltd.
The parties spoke about the World Bank funded irrigation scheme rehabilitation project and Action Plan of the “Irrigation Strategy for Georgia 2017-2025”.
Law of Georgia on Water Users’ Organizations, state support programs for farmers and arrangements required for creation of Water Users’ Organization were discussed at the meeting. Furthermore, the significance of the arrangement of irrigation water reservoirs and modernization of irrigation schemes for the country was highlighted at the meeting.
The meeting also included discussions on funding of Feasibility Study for arrangement of Tedzami Water Reservoir on the River Tedzami, at the village of Chachubeti, in Kaspi municipality, as well as Preliminary Feasibility Study for 25 irrigation schemes and water tariff calculations ( including for technical water and hydro power plants).
The World Bank mission representatives expressed willingness to provide certain support to the country with this regard and discuss the issue of funding the aforementioned projects.
Tengiz Lakirbaia-Technical Director of “Georgian Amelioration” ltd, David Tetunashvili –Financial Director and other representatives of the company management attended the meeting.