კაზრეთის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ქვემო ქართლში კაზრეთის სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო პროექტს ახორციელებს. პირველ ეტაპზე მაგისტრალური არხის 4 კილომეტრამდე ფილტრაციული მონაკვეთი რკინა-ბეტონით მოპირკეთდება. პროექტის სრულად განხორციელების შედეგად, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის 1045 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე გაუმჯობესდება სარწყავი წყლის მიწოდების რეჟიმი. გაუმჯობესებული საირიგაციო მომსახურებით მუნიციპალიტეტის 10 სოფლის მოსახლეობა ისარგებლებს.
სამუშაოების პირველი ეტაპი, რომლის ღირებულებაც 236 953 ლარს შეადგენს 2017 წლის ბოლოსთვის დასრულდება.
2012 წლიდან ქვემო ქართლის რეგიონში განხორციელდა სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 27 სარეაბილიტაციო პროექტი. შედეგად, წყალუზრუნველყოფილი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი 46 255 ჰექტრამდეა გაზრდილი.

Rehabilitation of Kazreti irrigation scheme is underway
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Agriculture is implementing rehabilitation project of Kazreti irrigation scheme, in Kvemo Kartli region. On the first stage, up to 4 km long leaking section of the main canal will be lined with reinforced concrete. After full completion of the project, irrigation water supply regime will be improved on 1045 ha of agricultural land area of Bolnisi municipality. Residents of 10 villages of the municipality will benefit from the improved irrigation service.
The first stage of the works, with total cost of GEL 236 953 will be completed by the end of 2017.
Since 2012, total of 27 rehabilitation projects of amelioration infrastructure have been implemented in Kvemo Kartli region. Consequently, water supplied agricultural land area has increased up to 46 255 ha.