სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება სართიჭალაში
გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ სართიჭალაში რეაბილიტაცია უტარდება ზემო სამგორის სარწყავ სისტემას. სარემონტო სამუშაოები მაგისტრალური არხის გ-7 გამანაწილებელზე მიმდინარეობს; კეთდება მონოლითური რკინა-ბეტონის მართკუთხა არხი, მონტაჟდება წყალაღების კვანძები და პარაბოლური ღარები, ასევე, ეწყობა საავტომობილო ხიდი.
სამელიორაციო სისტემის რეაბილიტაციის შედეგად, სოფელ სართიჭალის მოსახლეობა 1 200 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობს მორწყავს.
პროექტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ახორციელებს.
სარემონტო სამუშაოები 2018 წლის სექტემბერში დასრულდება.
ქვემო ქართლში დღეისთვის სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 11 სარეაბილიტაციო პროექტი მიმდინარეობს. გაწეული სამუშაოების შედეგად, 15 817 ჰექტარზე რწყვის რეჟიმის გაუმჯობესდება, ხოლო რეგულარული სარწყავი ფართობი 3280 ჰექტარით გაიზრდება.

Rehabilitation of Amelioration infrastructure in Sartichala
In the village of Sartichala, Gardabani municipality Zemo Samgori irrigation system is being rehabilitated. Repair works are going on the main distribution channel G-7; The monolithic reinforced concrete rectangular channel will be arranged, the water intake units and parabolic chutes are installed, and the motor bridge is also installed.
As a result of Amelioration system rehabilitation, the population of the village Sartichala will irrigate 1200 ha of agriculture land.
The project is implemented by ,,Georgian Amelioration” Ltd under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Repair works will be finished in September 2018.
As of present, 11 rehabilitation projects are being implemented in Kvemo Kartli. As a result of the works carried out the water supply regime will be improved on 15 817 ha and the regular irrigable land will be increased by 3280 ha.