დმანისი-განთიადის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია დმანისის მუნიციპალიტეტში დმანისი-განთიადის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციას ახორციელებს.
პროექტით განსაზღვრულია, იაკუბლოს წყალსაცავის წყალგამშვები კოშკის მექანიკური ნაწილის რეაბილიტაცია; მდინარეებზე - ნაზიკლიჩზე, სარფუდარასა და დმანისზე არსებული ტიროლის ტიპის წყალმიმღები ნაგებობების შეკეთება; იაკუბლოს წყალსაცავთან მიმყვანი არხის მოპირკეთებისა და წყალმიმღები ჭის რეაბილიტაცია; წყალსაცავის კატასტროფული წყალსაგდების მოწყობა; დმანისი-განთიადის მაგისტრალურ ღარულ არხზე ტორკრეტბეტონის მოწყობა, დაზიანებული ღარების შეცვლა; დიუკერის გადატანა მეწყერსაშიში ზონიდან; წყალგამშვები კვანძების შეკეთება; გამანაწილებელი ქსელის კოროზირებული მილსადენების დემონტაჟი და ახალი ტრასის მოწყობა პლასტმასის მილებით; არსებული გამანაწილებლების წმენდა და ტიპიური წყალგამშვები კვანძების მოწყობა.
სარეაბილიტაციო ღონისძიებების შედეგად, დმანისის მუნიციპალიტეტში, დაბა დმანისის, სოფ. განთიადის, მაშავერას, დიდი დმანისის, ბოსლების, ვარდისუბნის 2410ჰა სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი გახდება სარწყავი წყლით უზრუნველყოფილი.

Rehabilitation of Dmanisi-Gantiadi irrigation scheme
Ministry of Agriculture and United Amelioration Systems Company of Georgia carry out rehabilitation of Dmanisi-Gantiadi irrigation scheme in Dmanisi municipality.
The project envisages rehabilitation of mechanical part of tower-shaped outlet structure of Iakublo reservoir; repair works of Tyrolean inlet structures on the Naziklich, Sarpudara and Dmanisi rivers; lining of Iakublo reservoir linking pipe and rehabilitation of inlet well; arrangement of emergency spillway; arrangement of shortcrete on Dmanisi-Gantiadi main canal ; replacement of damaged canalets; removal of inverted siphon from landslide area; repair of outlet units; demolishing of corroded pipelines of distribution network and arrangement of new route by plastic pipes; cleaning of existing distribution canals and arrangement of typical outlet units.
After rehabilitation arrangements, water will be supplied to total of 2410ha of agricultural land area in the villages of Dmanisi municipality: Dmanisi, Gantiadi, Mashavera, Didi Dmanisi, Boslebi and Vardisubani.