მთავრობამ განსაკუთრებული ყურადღება
ზედა რუს და ქვემო სამგორის საირიგაციო სისტემის გარემოსდაცვითი და სოციალური მართვის გეგმები მომზადებულია იმისთვის, რომ გამოავლინოს არსებული სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციისა და რეკონსტრუქციის პოტენციური ეკოლოგიური და სოციალური ზემოქმედება; უზრუნველყოს შემარბილებელი ღონისძიებების ჯეროვანი და დროული გატარება და მათ მიმდინარეობის მონიტორინგი, რათა შემცირდეს გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედება კონტრაქტორის მობილიზაციის, მშენებლობის მიმდინარეობისა და სისტემის ექსპლუატაციის პერიოდებში. დოკუმენაცია მომზადებულია მსოფლიო ბანკისა და საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნათა შესაბამისად.
ზედა რუს და ქვემო სამგორის საირიგაციო სისტემაზე ჩასატარებელი სამუშაოების გარემოსდაცვითი და სოციალური მართვის წარმოდგენილი გეგმები იხილეთ თანდართული ბმულიდან და ჩამოტვირთვით. დოკუმენტების თაობაზე შეკითხვების დასმის ან შენიშვნების გამოთქმის სურვილის შემთხვევაში, გთხოვთ, დაგვიკავშირდეთ 2020 წლის 8 ივნისამდე:

RECONSTRUCTION OF THE EXISTING SECONDARY, TERTIARY AND QUATERNARY
Due to the challenges faced by Georgia’s agriculture sector, the government of Georgia opted to invest into the restoration of irrigation infrastructure of the country. Th purpose of this decision is to support the development of agriculture infrastructure within the country for increasing efficiency and productivity in farming.
The Environmental and Social Management Plans for works on Zeda-Ru and Kvemo Samgori irrigation system identifies potential environmental and social impact on the rehabilitation and reconstruction of the existing irrigation systems; ensures proper and timely handling of mitigation measures and monitor their progress in order to reduce negative environmental and social impacts during mobilization, construction and operation phases. The document is prepared in accordance of the requirements of World Bank and the legislation of Georgia.
Environmental and Social Management Plans for works on Zeda-Ru and Kvemo Samgori irrigation systems can be downloaded from the attached link. For any comments/questions with respect to the documents, please contact us before June 8, 2020: