სამთაწყარო-ფიროსმანის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს „საქართველოს მელიორაცია“ კახეთში, სამთაწყარო-ფიროსმანის სარწყავი სისტემის სარეაბილიტაციო პროექტს ახორციელებს.
სამუშაოების ფარგლებში არხი იწმინდება ბუჩქნარისა და ნატანი მასისგან. ფერდებზე ეწყობა მონოლითური არმირებული ბეტონი. აღდგენითი სამუშაოები უტარდება ხიდებს, ღვარსაშვსა და წყალაღების კვანძებს.
მაგისტრალური არხისა და ჰიდროტექნიკური ნაგებობების რეაბილიტაციის შედეგად, წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება და რეგულარულად მოირწყვება დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის 2 სოფლის 1,183 ჰა სასოფლო-სამეურნეო სავარგული.

Rehabilitation of Samtatskaro-Pirosmani irrigation scheme
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia implements project for rehabilitation of Samtatskaro-Pirosmani irrigation scheme in Kakheti.
Within the works, the canal shall be cleaned from bushes and sedimentation.
Cast in-situ reinforced concrete shall be arranged on the slopes.Restoration works shall be carried out on the chute and inlet units.
As a result of rehabilitation of main canal and hydraulic structures, water supply shall be improved on 1183 ha of agricultural land area in 2 villages of Dedoplistskaro municipality.