მარნეულის მუნიციპალიტეტში 1 300 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე აღდგება საირიგაციო მომსახურება
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპსსაქართველოს მელიორაციაქვემო ქართლში, მარნეულის მუნიციპალიტეტში სოფელ შაუმიანის მექანიკური სარწყავი სისტემის და იმირასანის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაციის პროექტს ახორციელებს. პროექტით გათვალისწინებულია 10 კილომეტრი სიგრძის დახურული საირიგაციო ქსელის მოწყობა, რომელიც დაბა შაუმიანისა და სოფელ ხიხანის 1 300 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწებს მოამარაგებს სარწყავი წყლით. დღეისათვის უკვე გაყვანილია 4 კილომეტრი მილსადენი. სარეაბილიტაციო პროექტი, რომლის ღირებულება 2 734 375 ლარია, 2017 წელს დასრულდება.

Irrigation service will be restored on 1300 ha agricultural land area in Marneuli Municipality
“Georgian Amelioration” LTD of the Ministry of Agriculture of Georgia implements rehabilitation project of pumping irrigation system of village Shaumiani and main canal of Imirasani.
The project envisages arrangement of closed irrigation network of 10 km, which will provide irrigation water to Daba Shaumiani and 1300 ha agricultural land area of the village Khikhani. For nowadays, pipeline of 4 km has already been pulled out. The rehabilitation project, which cost amounts 2 734 375 GEL, will be completed in 2017.