ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ოთარ შამუგია შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურ დირექტორთან, დავით წითლიძესთან, კახეთის ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელ პირებთან და მსოფლიო ბანკის „ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტის“ მენეჯერთან ერთად, ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხის შიდასამეურნეო ქსელის სარეაბილიტაციო და სამშენებლო სამუშაოებს გაეცნო.
„გამართული სარწყავი ინფრასტრუქტურა არის მნიშვნელოვანი წინაპირობა იმისთვის, რომ ჩვენ უზრუნველვყოთ ქვეყანაში სასოფლო-სამეურნეო წარმოების შემდგომი ზრდა. სწორედ ამიტომ ბიუჯეტიდან ყოველწლიურად მნიშვნელოვანი თანხები მიემართება საირიგაციო სისტემების რეაბილიტაციისთვის.  ამავდროულად ვთანამშრომლობთ დონორ ორგანიზაციებთან დამატებითი თანხების მოსაზიდად. სწორედ მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება საგარჯოს მუნიციპალიტეტში მასშტაბური პროექტი, რომლის შედეგადაც რამდენიმე სოფლის მოსახლეობას ექნება სრულად მოწესრიგებული სარწყავი ინფრასტრუქტურა, რისი საშუალებითაც ისინი შეძლებენ მოიყვანონ მაღალშემოსავლიანი სასოფლო-სამეურნეო კულტურები და მიიღონ მეტი სარგებელი“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს  26 მლნ ლარის ღირებულების სამუშაოები, რომელიც მარჯვენა მაგისტრალური არხის  მეორე რიგის  წყალგამანაწილებლების   რეაბილიტაციას,  დახურული, 128 კმ სიგრძის მილსადენის მოწყობასა  და სხვადასხვა ჰიდროტექნიკური ნაგებობების მონტაჟს ითვალისწინებს.
პროექტის     განხორციელების შედეგად  ქალაქ საგარეჯოს, სოფელ ნინოწმინდის, გიორგიწმინდისა და წყაროსთავის 5000 ჰექტარამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის    ფართობზე  სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება.
საირიგაციო სისტემის შიდა ქსელის მოწესრიგების სამუშაოები 2020 წლის შემოდგომაზე დაიწყო და   2021  წლის ბოლოს  დასრულდება.

Rehabilitation of right main canal of Kvemo Samgori irrigation scheme is underway
Otar Shamugia-Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, together with Davit Tsitlidze -General Director of “Georgian Amelioration” ltd , Kakheti Local Government Officials and the World Bank funded “ Irrigation and Land Market Development Project” Manager has got acquainted with construction-rehabilitation works of on-farm network of Kvemo Samgori irrigation scheme right main canal.
"Aligned irrigation infrastructure is an important precondition for us to ensure further growth of agricultural production in the country. That is why significant funds are allocated from the budget every year for the rehabilitation of irrigation schemes. Simultaneously we work with donor organizations to raise additional funds. It is a large-scale project funded by the World Bank in Sagarjo Municipality, as a result of which the population of several villages will have a fully regulated irrigation infrastructure, which will enable them to cultivate high-yield agricultural crops and receive more benefits." -Otar Shamugia mentioned.
The works with total cost of GEL 26 million are underway in Sagarejo Municipality, which envisage rehabilitation of the secondary distribution network of right main canal, arrangement of a buried 128 km long pipeline and installation of various hydraulic structures.
As a result of the project, irrigation water supply will be improved on 5000 ha of agricultural land in Sagarejo, Ninotsminda, Giorgitsminda and Tskarostavi villages.
Repair works of on-farm network of the irrigation scheme started in autumn, 2020 and will be completed by the end of 2021.