შიდა ქართლში მიმდინარე სამელიორაციო-ინფრასტრუქტურული პროექტები
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი ოთარ შამუგია შიდა ქართლში - ქარელის, გორისა და კასპის მუნიციპალიტეტებში მიმდინარე სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს გაეცნო.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს ტაშისკარის სარწყავი სისტემის ერთ-ერთ მონაკვეთზე, რომლის აღდგენა წყლის მიწოდებას ქარელის მუნიციპალიტეტის 400 ჰექტრამდე მიწის ფართობზე უზრუნველყოფს. სამუშაოების შედეგად, არხის საძირკველი და კედლები მონოლითური რკინა- ბეტონით მოპირკეთდება.
გორის მუნიციპალიტეტში რეაბილიტაცია უტარდება მეღვრეკისისა და არბო-დიცის სატუმბ სადგურებს. რეკონსტრუქცია-მოდერნიზაციის კუთხით მიმართული პროექტები შემდეგ სამუშაოებს ითვალისწინებს: გარემონტდება ელექტრომომარაგების შენობები და განახლდება სადგურის ელექტრო სისტემა; დამონტაჟდება ტუმბო-აგრეგატები. სატუმბი სადგურის ტერიტორიაზე მოეწყობა პოლიეთილენის წყალსადენი მილები.  აღნიშნული სამუშაოების შედეგად, გორის მუნიციპალიტეტის 840 ჰექტარ მიწის ფართობზე გაუმჯობესდება სარწყავი წყლის მიწოდება.
ოთარ შამუგიამ კასპში ხვითის მექანიკური მორწყვის სისტემაზე მიმდინარე სამუშაოებიც დაათვალიერა. პროექტი სარწყავ სისტემაზე სხვადასხვა ტიპის სამუშაოების განხორციელებას ითვალისწინებს: ნატანისა და ხე-ბუჩქნარისგან იწმინდება ზედა მაგისტრალური არხის 6,500 მეტრიანი მონაკვეთი; ამორტიზებული ჰიდროტექნიკური ნაგებობები და მოწყობილობები იცვლება ახალი ინფრასტრუქტურით,  მაგისტრალური არხიდან გამომავალი წყლის დახურული  გამანაწილებლები გამოიცვლება და მოეწყობა წყალგამანაწილებელი                                 ჭები. აღნიშნული სამუშაოები კასპის მუნიციპალიტეტის 230 ჰექტარი სამეურნეო მიწის მორწყვას უზრუნველყოფს.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები ითვალისწინებს, ასევე, ხვითის სატუმბი სადგურის რემონტს,  დამხმარე შენობა-ნაგებობების აღდგენა-მოწყობას და სატუმბი სადგურის ტერიტორიის შემოღობვას.

The General Director of "Georgian Amelioration" LTD got acquainted with the ongoing Amelioration-Infrastructural projects in Shida Kartli – in Kareli, Gori and Kaspi municipalities.
Rehabilitation works are underway on one of the stretches of Tashiskari irrigation system, the restoration of which will provide water supply to 400 hectares of land in Kareli municipality. As a result of works, the foundation and walls of the canal will be covered by cast in-situ reinforced concrete.
Rehabilitation works are being carried out to Meghvrekisi and Arbo-Ditsi pumping stations in Gori municipality. The projects, focused on reconstruction-modernization, include the following works: El.supply buildings will be repaired and the el.system of the station will be renewed; Pumping aggregates will be installed; Polyethylene water pipes will be arranged on the pumping station area. As a result of these works, irrigation water supply will be improved on 840 hectares of land in Gori municipality.
Otar Shamugia also looked through ongoing works on the mechanical irrigation system of Khviti in Kaspi. The project envisages implementation works of various types on irrigation system: the stretch of 6.500 meters of upper main canal is cleaned from the sediment and tree-bushes; Amortized hydropower structures and equipment are replaced by new infrastructure; closed water distributors out of the distribution canal will be replaced and water supply wells will be arranged. These works will provide water to 230 hectares of agricultural land in Kaspi municipality.
Rehabilitation works also include repairing of Khviti pumping station, restoration-arrangement of additional buildings and fencing of pumping station area.