მარნეულში მიმდინარე სამელიორაციო პროექტები
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ დირექტორი, მოადგილეებთან ერთად, მარნეულის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია აქტიურად მიმდინარეობს. აღდგენითი სამუშაოები უტარდება ხრამ-არხის სარწყავი სისტემის დაზიანებულ მაგისტრალურ არხს, რომლის ძირი და ფერდები ეწყობა ბეტონით, რემონტდება ჰიდროტექნიკური ნაგებობა და კეთდება გაბიონები.
ხრამ-არხის სარწყავი სისტემის დაზიანებული მონაკვეთების შეკეთება 4,075 ჰექტარ მიწის ფართობზე გააუმჯობესებს წყლის მიწოდებას. არჩილ ბუკია ადგილზე გაეცნო ახალი სადახლოს სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხის აღდგენით სამუშაოებს, სადაც მაგისტრალური არხის დაზიანებულ უბნებს რეაბილიტაცია უტარდება - ივსება ბზარები, მონტაჟდება ახალი ფილები, ეწყობა ბორდიურები. ასევე, მიმდინარეობს მაგისტრალური არხის დანალექისგან გაწმენდის სამუშაოები.
ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად მარნეულის მუნიციპალიტეტის 3,835 მიწის ფართობზე გაუმჯობესდება მორწყვა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს აწარმოებს, ასევე, მარნეულის მუნიციპალიტეტში არსებულ აღმაშენებლის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხზე; რემონტდება ჰიდროტექნიკური ნაგებობა, იწმინდება და რეაბილიტაცია უტარდება მაგისტრალურ არხს. აღმაშენებლის სარწყავი სისტემის მწყობრში მოყვანა 1,886 ჰექტარ მიწის ფართობზე გააუმჯობესებს წყლის მიწოდებას

The ongoing amelioration projects in Marneuli
General Director of “Georgian Amelioration” LTD, along with the deputy directors, was in Marneuli Municipality, where rehabilitation of amelioration infrastructure is actively ongoing.
Rehabilitation works are carried out on the damaged main canal of the Khram-arkhi irrigation system, the bottom and slopes of which are reinforced with concrete, hydraulic structure is under rehabilitation and gabions are made.
Repair of damaged sections of Khram-canal irrigation system will improve water supply at 4,075 ha of land area.
Archil Bukia got acquainted with the restoration works of the Sadakhlo irrigation system, where the damaged areas of main canal are under rehabilitation – the cracks are filled, new slubs are installed and the borders are made.
Also sediment cleaning works of the main canal are ongoing. As a result of the implemented activities, water supply will be improved in Marneuli municipality on the 3,835 ha of land area.
,,Georgian Amelioration” LTD under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is conducting infrastructural works, as well on the main canal of the Aghmashenebeli irrigation system in Marneuli municipality; The hydraulic construction is being repaired. The main canal is cleaned and rehabilitated. The arrangement of Aghmashenebeli irrigation system will improve water supply on 1,886 ha of land area.