ალაზნისპირა მიწების დამშრობი სისტემების რეაბილიტაცია
სოფლის მეურნეობის სამინისტო და საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია  ქვემო ალაზნის სარწყავი სისტემის ზონაში, ალაზნისპირა მიწების დამშრობი სისტემების   აღდგენა-რეაბილიტაციის სამუშაოებს  ახორციელებს.  სადრენაჟე სამუშოების დასრულების შემდეგ,  გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფ. კარდენახის, ბაკურციხის, კოლაგის, ძირკოკის, ჭანდარის, სოფ.გურჯაანის,   ჩუმლაყის, ყიტაანის და ქალაქ გურჯაანის 3000 ჰა ფართობი, რომელიც  წლებია დაჭაობებულია, სასოფლო-სამეურნეო  დანიშნულებას შეიძენს. აღნიშნული ფართობი დაახლოებით 13 200 კომლის 42 300 მოსახლეს მოწმსახურება.
პროექტის ფარგლებში, საკოლექტორო არხი  ხე-ბუჩქნარისაგან  და ნატანისგან გაიწმინდება. დაგეგმილია  ძველი მილხიდების რეაბილიტაცია და ახალი მილხიდების მოწყობა.
მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები დღეს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფ. კარდენახში საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანიის დირექტორმა, ლევან დვალმა დაათვალიერა.
აღნიშნული სამუშოები კომპანიის დაკვეთით, საჯარო სააქციო საზოგადოება „უკრაინის მელიორაციისა და წყალსამეურნეო მშენებლობის სათაო საპროექტო-საძიებო და სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის“  სპეციალისტებმა დააპროექტეს.
სარეაბილიტაციო სამუშოები, რომელსაც საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია საკუთარი ძალებით ახორციელებს, 2014 წელს დაიწყო და 2016 წელს დასრულდება.
ობიექტის საპროექტო ღირებულებაა 3 მლნ 424  ათასი  ლარი.
საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების  კომპანია დღეისათვის, კახეთის მხარეში,  სარეაბილიტაციო სამუშაოებს 4 ობიექტზე ახორციელებს .

Rehabilitation of drainage schemes
Ministry of Agriculture and United Amelioration Systems Company of Georgia implement restoration-rehabilitation works of drainage schemes, in the area of Kvemo Alazani irrigation scheme. 300 ha of area of the villages of Gurjaani municipality: Kardenakhi, Bakurtsikhe, Kolagi, Dzirkoki, Chandari, Gurjaani, Chulaki , Kitaani and town of Gurjaani, that have been bogged up for years, will be used for agricultural purpose, after completion of drainage works. The aforementioned area will serve to around 42 300 residents of 13 200 households.
Within the framework of the project, water collecting canal will be cleaned from trees and bushes and sediment. The project envisages rehabilitation of old culverts and arrangement of new ones.
Today, Levan Dvali-Director of United Amelioration Systems Company of Georgia has inspected on-going rehabilitation works in the village Kardenakhi of Gurjaani municipality.
Design for the aforementioned works has been prepared on order of the Company, by the specialist of JSC “Design and Scientific Research Institute of Amelioration and Hydro-Construction of Ukraine”.
Design cost of the item amounts to GEL 3 424 000.
As of today, United Amelioration Systems Company of Georgia implements rehabilitation works on 4 items in Kakheti region.