ტირიფონის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია ტირიფონის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციას ახორციელებს. არხის რეაბილიტაციის შედეგად, გორის მუნიციპალიტეტის 4 სოფ. ზემო და ქვემო სობისის, ზეღდულეთისა და ქვემო ახალსოფელის 2000 ჰა სასოფლო სამეურნეო მიწის ფართობი იქნება წყალუზრუნველყოფილი, რითაც 5000 მოსახლე ისარგებლებს.
რეაბილიტაცია უტარდება მაგისტრალური არხის 9387 მ სიგრძის მონაკვეთს (სოფ. მეჯვრისხევიდან-ბერშუეთამდე). არხი იწმინდება მცენარეული საფარისა და დანალექი გრუნტისაგან. პროექტით დაგეგმილია, დაზიანებული უბნების მოპირკეთება, ჩამქრობი ჭის და სარეგულაციო კვანძის მოწყობა, მწყობრიდან გამოსული ჰიდროტექნიკური ნაგებობის აღდგენა.
მიმდინარე სამუშაოები დღეს საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანიის დირექტორის მოადგილემ, ირაკლი სირაძემ დათვალიერა.
ტიროფონის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაცია მიმდინარე წლის სექტემბერში დაიწყო და 2015 წელს დასრულდება. სამუშაოების ღირებულებაა 800 ათასი ლარი.
საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია სარწყავი სისტემების მოდერნიზაციის ფარგლებში, შიდა ქართლში, დღეის მდგომარეობით, სარეაბილიტაციო სამუშაოებს 10 ობიექტზე ახორციელებს.

Rehabilitation of Tiriponi irrigation scheme
Ministry of Agriculture and United Amelioration Systems Company of Georgia implement rehabilitation of Tiriponi irrigation scheme. As a result of rehabilitation, water will be supplied to 2000 ha of agricultural area of 4 villages of Gori municipality: Zemo and Kvemo Sobisi, Zedghuleti and Kvemo Akhalsopeli, thereby benefitting 5000 locals.
Rehabilitation is being implemented on the reach of the canal with length of 9387 m (from the village Mejvriskhevi to the village Bershueti). The canal is being cleaned from plants and ground sediment. The project envisages lining of damaged reaches, arrangement of stilling well and regulation unit, restoration of non-operational hydro-technical structures.
Today, Irakli Siradze-Deputy Director of United Amelioration Systems Company of Georgia has inspected ongoing works.
Rehabilitation works of Tiriponi main canal, with the value of 800 000 GEL, have been initiated in September of the current years and will be completed in 2015.
As of today, within the framework of modernization of irrigation schemes, United Amelioration Systems Company of Georgia is implementing rehabilitation works on 10 items in Shida Kartli region.