ლევან დავითაშვილი: „სამელიორაციო სისტემების მოწესრიგება მნიშვნელოვნად ავითარებს სოფლის მეურნეობის სექტორს“
2019
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ათწლეულების განმავლობაში მწყობრიდან გამოსული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მასშტაბურ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ატარებს”, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა სამინისტროს 2019 წლის ანგარიშის წარდგენისას.
უკანასკნელ წლებში გატარებული ღონისძიებების შედეგად, ქვეყანაში წყალუზრუნველყოფილი მიწის ფართობი 45 ათასი ჰა-დან (2012 წ.) 130 ათას ჰა-მდე (2019 წ.), ხოლო დრენირებული სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი 14 ათასი ჰა-დან (2012 წ.) 39,5 ათას ჰექტარამდე გაიზარდა.
როგორც სამინისტროს 2019 წლის ანგარიშშია აღნიშნული, სარეაბილიტაციო პროგრამით კომპანიამ სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 31 სარეაბილიტაციო პროექტი განახორციელა. რეაბილიტაციის ფარგლებში გაიწმინდა/მოწესრიგდა 58 კმ საირიგაციო და 77 კმ სადრენაჟე არხი, შეკეთდა 2 სათავე ნაგებობა, ხოლო ექსპლუატაციის პროგრამით გაიწმინდა და მოწესრიგდა 1 860 კმ არხი და შეკეთდა 2700 ერთეული სხვადასხვა ტიპის ჰიდროტექნიკური ნაგებობა.
2019 წელს, ექსპლუატაციაში შევიდა რეაბილიტირებული სატუმბი სადგურები, რომლის მეშვეობითაც სარწყავი წყალი მიეწოდა სიღნაღის, გურჯაანის, დედოფლისწყაროსა და ახალციხის მუნიციპალიტეტების ისეთ სოფლებს, სადაც 20-30 წლის განმავლობაში სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები არ მორწყულა.
„სამელიორაციო სისტემების მოწესრიგება მნიშვნელოვნად განავითარებს სოფლის მეურნეობის სექტორს, გაზრდის საშუალო საჰექტარო მოსავლიანობას, რაც მეტ შემოსავალს და სარგებელს მისცემს თითოეულ ფერმერსა და სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულ ადამიანს“, - აღინიშნა შეჯამების ღონისძიებაზე.

Levan Davitashvili : “Improvement of amelioration systems significantly develops the agricultural sector”
"Georgian Amelioration” LTD of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia has been implementing large-scale rehabilitation works of amelioration infrastructure for decades," - said the Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, during the report 2019 of the Ministry.
As a result of implemented measures in the last years, the area of irrigated land in the country has been increased from 45 thousand hectares (2012) till 130 (2019), while drained agricultural land - from 14 thousand hectares (2012) till 39 thousand hectares.
According to the Ministry's report 2019, the company has implemented 31 rehabilitation projects of amelioration infrastructure. Within the framework of rehabilitation, irrigation canal of 58 km and the drainage canal of 77 km have been cleaned/improved, 2 head works have been repaired, while within the operation program, canals of 1 860 km have been cleaned and 2700 units of various types of hydraulic structures have been repaired.
In 2019, the rehabilitated pumping stations were put into operation, which provided irrigation water to the villages of Signagi, Gurjaani, Dedoplistskaro and Akhaltsikhe municipalities, where agricultural lands had not been irrigated for 20-30 years.
"The improvement of amelioration systems will significantly develop the agricultural sector, increase the average yield per hectare, which will provide more income and benefits for each farmer and person employed in agriculture," – was mentioned in the summarizing event.