სარწყავი და სადრენაჟე სისტემის რეაბილიტაცია იმერეთში
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია საირიგაციო სისტემების მოდერნიზაციის ფარგლებში, ახორციელებს აჯამეთის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციას. სისტემის რეაბილიტაციის შემდეგ,   იმერეთში,  3049 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი გახდება წყალუზრუნველყოფილი. აღნიშნული ფართობით 2000 კომლი ისარგებლებს.
პროექტის ფარგლებში,  რეაბილიტაცია ჩაუტარდება აჯამეთის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობის კაშხლის გამრეცხი ფარების მექანიკურ ნაწილს;  წყალგამშვებ კვანძებს და სხვა ჰიდროტექნიკურ ნაგებობებს (დიუკერი, ხიდი, მილხიდი);   დაგეგმილია  გამანაწილებელი არხების რეაბილიტაცია, ახალი ქსელის და წყალგამშვები კვანძების მოწყობა; გაიწმინდება მაგისტრალური არხი (29,6 კმ), დაზიანებული  ნაწილი აღდგება და მონოლითური ბეტონითა და ანაკრები რკინაბეტონით (ფილებით) მოპირკეთდება.
მიმდინარე ღონისძიებების  შედეგად, ზესტაფონის, თერჯოლის და ბაღდათის მუნიციპალიტეტის 5 სოფლის - (სვირი, როდინაული, ცხენთარო, აჯამეთი და ვარციხე) 3049 ჰექტარი მიწის ფართობი გასარწყავდება. ასევე, ამ სისტემიდან სპეციალური მიმყვანი არხის მეშვეობით წყალი (1მ3)მიეწოდება ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანას.
აღნიშული სისტემის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დღეს საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანიის დირექტორმა, ლევან დვალმა, დაათვალიერა.
სარემონტო  სამუშაოები 2014  წლის აგვოსტოში დაიწყო  და  2016 წლის მაისში დასრულდება.   პროექტის ღირებულებაა 6 199 000 ლარი.
საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია   იმერეთში, აჯამეთის სარწყავი სისტემის გარდა, ერთდროულად 3 სხვადასხვა სისტემაზე ახორციელებს სარეაბილიტაციო სამუშაოებს. ესენია: მაშველის,   ხონი-სამტრედიის სარწყავი სისტემები  და ციხე-სულორის დამშრობი სისტემა.

Rehabilitation of irrigation and drainage schemes is actively going on all over Georgia
The Ministry of Agriculture and United Amelioration Systems Company of Georgia implement rehabilitation of Ajameti irrigation scheme, within the framework of modernization of irrigation schemes. After rehabilitation of the scheme, water will be supplied to total of 3049ha of agricultural land area in Imereti, thereby benefiting 2000 households.
The project envisages rehabilitation of mechanical part of flushing gates of the dam of Ajameti irrigation scheme headworks; outlet units and other hydro-technical structures (inverted siphon, bridge, and culvert). Rehabilitation of distribution canals, arrangement of new network and water division boxes is scheduled too. The main canal (29,6km) will be cleaned; damaged part will be restored and lined with cast-in situ concrete and reinforced concrete slabs.
As a result of ongoing arrangements water will be supplied to 3049ha of agricultural land area of 5 villages (Sviri, Rodinauli, Tskhentaro, Ajameti and Vartsikhe) of Zestafoni, Terjola and Bagdati municipalities. Furthermore, water will be supplied to Zestafoni Ferroalloy Plant via special linking pipe (1 cub. m.) from the aforementioned scheme.
Today, Levan Dvali-Director of United Amelioration Systems Company of Georgia has inspected ongoing rehabilitation works on the scheme.
Repair works were initiated in August, 2014 and will be completed in May, 2015. Total cost of the project amounts to GEL 6 199 000.